občanské sdružení
 • Naše cíle
 • O nás
 • Novinky
 • Inzerce
 • Hybrid-spinn
 • Nominujte
 • Histografie
 • Podpořili jsme
 • Kontakt
 • Kolektiv autorů spolku SPINNING GUIDE, z.s. pro Vás připravuje publikaci o historii spinningu

  Připravuje se ucelený přehled o historii a původu slova „spin“ a „spinning“.

  SPINNING


  ZDE SE MŮŽETE PODÍVAT NA UKÁZKU PŘIPRAVOVANÉ PUBLIKACE www.SpinningGuide.cz
  Spinning

  Ukázka:

  Existence prvních stacionárních kol

         Existence prvních stacionárních bicyklů a první skupinové sálové cyklistické soutěže jsou dokladovány od počátku 20. století.
         V období 1910 – 1937 vznikají první stacionární kola pro využití ve fitness a rozvíjí se kolektivní spinningové sportovní soutěže pořádané v interiérech, na jejichž vývoj měla vliv nejen moderní doba, ale i různá místa konání. Cyklistickými trenažéry výrobce Dr. J.H. Kellogga, zapojené na přístroj k měření pomyslně ujeté vzdálenosti a času jízdy, byla například vybavena posilovna proslulého zaoceánského parníku Titanic již v roce 1912. Věhlasná stacionární kola tohoto výrobce byla prodána také na jiné zaoceánské parníky - Olympic, Queen Mary. V roce 1937 byly natočeny první filmy k propagaci tohoto "imaginárního cyklistického sportu pod střechou".
         Tak, jak se vyvíjel samotný sport, tak se vyvíjel i jeho název. Nástupcem spinningu byl tzv. pedalling, pedaling, rolling, cycling on roller, schwinn, indoor spinning, ..... Dnes se veřejnost postupně uchyluje opět k původnímu cyklistickému jednoduchému názvu "spinning".   ........


  Novinový článek ze 17. srpna 1894 s použitím slova “spinning” ve spojení s cyklistikou, přímo coby sloveso charakterizující jízdu na kole.

  spinning

  Overman Wheel Co., výrobce kol, 1895
  byl známý užíváním dvojsmyslnosti významu slova spinning ve svých sloganech, kterými hlásal, že jízda na jeho rotujících kolech zn. Victor, zcela dominuje a předení u kolovratu začíná být minulostí.

  spinning
  Překlad: Dobovým kolovratům /Spinning Wheels/ odzvonilo, uvolněte cestu kolům /Spinning Wheels/, která létají. A místo toho sličné dívčiny zlehka šlapou nyní na elegantním [kole] Victor

  Štítek humidoru s viktoriánskou dívkou šlapající [spinningující] na bicyklu, 1896
  Ukázka z kolekce sběratele historických štítků humidorů [dřevěných kazet na doutníky]:

  SPINNING
  /Victorian Bicycle Spinning Girl on Cigar Label Sample Art/

  Jednobarevné umělecké evokující dílo s reliéfem ze skutečného zlata, práce společnosti GEO. S. HARRIS & SONS, Philadelphia, výrobce v období let 1847 až 1900 nápaditých litografických nálepek na obchodní krabice na doutníky (na tzv. humidory).

  Dílo je vhodným příkladem užití výrazu „spinning“, jehož cílem je ilustrovat pokrok,
  jaký ženy učinily za 100 let. V roce 1796 spřádaly [spinning] přízi, zatímco v roce 1896 spinningují po cestě pro cyklisty.